dummies
 
 

Suchen und Finden

Titel

Autor/Verlag

Inhaltsverzeichnis

Nur ebooks mit Firmenlizenz anzeigen:

 

Yezidilik ve Yezidilerin Kökeni

Yezidilik ve Yezidilerin Kökeni

von: Erol Sever

Berfin Basin Yayin, 2006

ISBN: 9789757354017 , 156 Seiten

Format: PDF

Kopierschutz: DRM

Windows PC,Mac OSX Apple iPad, Android Tablet PC's

Preis: 5,99 EUR

Exemplaranzahl:


Mehr zum Inhalt

Yezidilik ve Yezidilerin Kökeni


 

Erol Sever 1939'da Izmit'te dogdu. Aslen Istanbullu'dur. Liseyi bitirdikten sonra isçi olarak Viyana’ya gitti. Bir süre Isletme Ekonomisi okudu. Viyana’da devrimci isçi-ögrenci hareketlerinin ön saflarinda yer aldi. Avusturya Hükümeti’nin çikardigi irkçi yabancilar yasasini protesto eylemlerini örgütledigi gerekçesiyle sinirdisi edildi. Aydinlik Gazetesi Istanbul Bürosu’nda çalisti. Daha sonra Almanya’ya Frankfurt Bürosu’na, oradan da Isveç’e geçti. Aydinlik ve Ikibin’e Dogru muhabirligi yapti. Yazilari ayrica Yeni Birlik, Hujado, Yaba ve Berfin Bahar dergilerinde yayinlandi. Isveç Yazarlar Birligi Üyesi olan Erol Sever’in iki siir, sekiz arastirma ve alti çeviri kitabi var. Yazar 1994 yilinda Turan Dursun Arastirma Inceleme Ödülü’nü aldi. 9 Subat 2003 tarihinde kansere yenilen gazeteci-yazar, vasiyeti üzerine yakildi ve külleri Istanbul Bogazi’na serpildi. Biz topraktan gelmedik topraga gitmeyelim, sudan geldik suya gidelim” diyordu. Ölümünden sonra Isveç Asur Federasyonu, Asur/Süryani olmayip da onlar hakkinda arastirma yapanlar için Erol Sever arastirma inceleme ödülü vermeye basladi.

Yezidilik karma bir dindir. Yezidiler'in dili Kürtçe'dir. Bu tektanrici dinin tasarimini yapip kuranlar Asurlar'dir.
Ama Yezidiler etnik olarak Asur veya Kürt müdürler? Yoksa Azday halki veya ulusundan midirlar? Yezidiler bu kimlik bunalimini nasil çözecekler? Cemaat asamasindan ulus olma asamasina geçisin zorluklarini nasil yenecekler?
Yezidilik tektanrici bir dindir. Yezidiler'in Seytan'a taptiklari, tanrilarinin Seytan oldugu dogru mudur? Yezidiligin ""kurucusu"" oldugu sanilan Seyh Adiyy kimdir?
Bu kitabin belgeler bölümünde yer alan Kitab-el Cilve, Mushaf Res ve Seyh Adi'nin Ilahisi Türkçe'de ilk kez yayinlanmaktadir. Yezidilik ve Yezidiler'in Kökeni, bu Yezidi kaynaklarinin, Dogulu, Batili gezginlerin, yazarlarin arastirmalarinin incelenmesiyle ortaya çikmistir. Eldeki bilgilerin degerlendirilmesi sonuçlandirilmis ve bir çözümlemeye gidilmistir. Bu çözümlemeyi esas olarak okur degerlendirecektir. Türkiye ve Ortadogu'da kökenleri bilinmeyen ve dinlerinin kurallari pek taninmayan bu dini cemaat üzerine yazilmis bu kitabin tartismalara yol açmasini umuyoruz.